26 NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

 

 

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
«Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi».

Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wy mu nie uwierzyliście. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć».

Oto słowo Pańskie.

Ojciec z przypowieści symbolizuje Boga, a jego dwaj synowie reprezentują dwie kategorie ludzi. Jedni początkowo buntują się przeciwko Bożej woli, ale po namyśle ją czynią, a drudzy słowem okazują posłuszeństwo, ale w rzeczywistości lekceważą Bożą wolę. Dawid uznał swój grzech (2 Sm 12, 13), celnik został uczniem Jezusa, a grzesznica wyraziła swój żal za grzechy, obmywając nogi Jezusa własnymi łzami (Ewangelia św. Łukasza 7, 37-39). Ale nie słyszymy o żadnym arcykapłanie, który został uczniem Jana Chrzciciela bądź Jezusa. Dlaczego? Czy uznanie się również za grzeszników potrzebujących zbawienia uwłaczało ich społecznemu statusowi?

Pokora to stanięcie w prawdzie.

Nasze przysłowie mówi: „Nie chwal dnia przed zachodem słońca”. Nie ma znaczenia, jak zaczynamy dzień, ale jak go zakończymy. Św. Paweł zaczął jako prześladowca Kościoła, ale skończył jako apostoł Chrystusa do narodów. Święty Augustyn prowadził w młodości grzeszne i niemoralne życie, ale skończył jako biskup i jeden z największych teologów Kościoła.

“Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!”

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*